Tinklapius kurkime lengviau

Šiuo straipsneliu pabandysiu padėti naujiems, gal kiek daugiau pažengusiems tinklapių kūrėjams. Kiekvienas, kuris nusprendė savo ateitį sieti su tinklapių kūrimu turėtų naudoti jiems darbą lengvinančius produktus. Programuotojai naudoti MVC karkasą, HTML dizaineriai CSS “reset” (neradau atitikimo lietuvių kalboje) arba CSS karkasą.

Programavimas

Tikriausiai nesuklysiu pasakydamas, kad dauguma programuotojų tinklapius programuoja bene populiariausia kalba PHP (neišimtis ir aš). PHP MVC karkasų galima rasti ištiesų nemažai (Zend Framework, CakePHP, CodeIgniter, Yii ir kiti). Bet kodėl reiktų naudoti MVC karkasą? MVC nepaprastai lankstus kuriant internetinius puslapius, kodas aiškus, lengvai suprantamas, praktiškai nebelieka pasikartojančio kodo.

MVC yra žodžių “Model View Controller” trumpinys, kur “Model” reiškia priėjimą prie duomenų, nesvarbu kas tai būtų, duomenų bazė, XML, paslaugų serveriai ar dar kas nors kas apdoroja ar gražina informaciją. “View” yra tinklapio dizaino šablonas kur bus išvedami duomenys atėję iš modelio. “Controller” sujungia “Model” su “View”, t.y. gauna apdoroja užklausą iškviečia atitinkamą modelį (nebūtinai) ir pateikia duomenis į “View” arba tiesiog atspausdina juos (AJAX).

Kokį karkasą pasirinkti, paliksiu nuspręsti patiems, nes viskas priklauso nuo poreikių ir įsitikinimų. Asmeniškai aš pasirinkau Zend Framework, todėl, kad jis dažnai atnaujinamas, yra didelis pasirinkimas bibliotekų kaip Google, Akismet, Gravatar, Dojo, jQuery – kurios dar labiau palengvina tinklaio programavimą.

Dizainas

Tinklapių dizainui yra daug įvairių įrankių palengvinančių darbą, kaip CSS karkasai, “reset”, “grid”. Kam tai reikalinga galite paklausti? Paprasta dažniausia problema kuriant dizainus ta, kad skirtingos naršyklės jūsų dizainą gali atvaizduoti skirtingai. CSS “reset” ir karkasai dažnai palengvina dizaino suvienodinimą ant įvairių naršyklių.

Internete CSS karkasų yra tikrai nemažai, tačiau asmeniškai aš nenaudoju karkaso, bent jau nebuvo poreikio, mano poreikius pilnai patenkina 960grid ir CSS “reset”.

Kita

Taip pat kas programuojat JavaScript ar tiesiog norisi šiek tiek pagyvinti tinklapį siūlau naudoti JavaScript bibliotekas kaip jQuery, MooTools ar Prototype. Bene populiariausia biblioteka yra jQuery kuriam sukurta milžiniškas pasirinkimas įskiepių.

Ištestuoti kuriamą tinklapį jums padės Mozilla Firefox, su įskiepiais Firebug, Web Developer jei reikės manau nesunkiai surasite dar kokius nors naudingus įskiepius.

Taip pat siūlau sekti naujienas tinkalpiuose PHPdeveloper, Zend Developer, jums patikusiuose bloguose, juose tikrai visada rasite kažką naudingo, įdomaus, patarimų ir naujienų.

Leave a comment ?

1 Comments.

  1. skriptorius

    Dėkui už naudingą straipsnį

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>